בטיחות ברכב בטיחות בבית בטיחות בפנאי בטיחות בחגים בטיחות במוסדות חינוך מוצרים לילדים בטיחות בני נוער בעבודה הפרעות קשב וריכוז בטיחות בעונות השנה
תוכניות ופרויקטים פרסומי הארגון הכשרות והדרכות כלי עבודה לקידום בטיחות מארז פירסומי לבטיחות ילדים
רשויות מקומיות בתי חולים טיפות חלב בתי ספר
אודות בטרם על הבעיה מבנה העמותה מסמכי העמותה תו מידות לאפקטיביות
משרדי ממשלה גופים העוסקים בבטיחות ילדים
? מה תרצו לדעת
צרו קשר לגופים וארגונים לאנשי מקצוע להורים על הארגון דף הבית
 נוער   ילדים   פעוטות   תינוקות 

ליווי ילדי גן ע"י אחים צעירים

  

ילדי גן המלווים למסגרת החינוכית וביציאה ממנה ע"י אחיהם הצעירים מתחת לגיל 12, באישור הוריהם, חשופים לסכנות ופגיעות מסוגים שונים.

יש לציין כי הסכנות פונות לשני הילדים, כי הילד הצעיר וגם הילד "הבוגר" שעליו מוטלת האחריות לשלום האח הצעיר, נמצאים שניהם בסיכון.

 

גורמי הסיכון להיפגעות אינם רק תאונות דרכים, ולכן אף כשאין בדרך הביתה מעברי כביש , הסכנות אורבות ממקורות אחרים, למשל מפגעים שונים בדרך.

לילדים מתחת לגיל 12 חסרים כלים ויכולות לזהות ולהעריך מצבי סיכון הקשורים בהתנהגות אנשים מבוגרים כלפיהם. אף אם הם מוזהרים שלא להיענות לפניות זרים, הם עלולים להתפתות למצבים מסוכנים.

ילדים מתחת לגיל 12 עלולים להגיב בחרדה ובבלבול במצבי חיים שאינם מורגלים להם ובהתרחשויות בלתי צפויות בסביבה ואלה עלולות להתרחש גם כאשר המרחק הביתה קצר (חשיפה לאירוע טראומטי כמו פציעת אדם בסביבתם, מפגש עם בעל חיים תוקף כמו כלב משוטט וכדומה) .

ילדים מתחת לגיל 12 עלולים לאבד שליטה ולהגיב בחרדה בכל מקרה שבו קורה משהו בלתי צפוי לאחיהם או להם כמו נפילה, פציעה, התעלפות וכדומה.

ילדים מתחת לגיל 12 עלולים להגיב ללא שיפוט מציאות כלפי אחיהם הצעיר כאשר הוא מתנהג באופן המרגיז אותם או מעליב אותם וכן כאשר הוא מתנגד להם, או מתנהג בכל התנהגות בלתי צפויה אחרת.

חשוב גם להדגיש כי לאחר שהות של יום בגן הילדים, שבו חווה הילד חוויות רבות טובות ובחלקן מרגשות או מתסכלות, הוא זקוק להכלה של רגשותיו ולהרפיית המתח ע"י דמות של אדם מבוגר היכול להעניק לו ביטחון. כמו כן, ילד מתחת לגיל 12 , אף כשהוא בוגר באישיותו, אחראי, בעל תבונה רבה ויכולת התמודדות טובה נמצא בעצמו בסיכון רגשי כאשר מוטלת עליו אחריות על אחיו הצעיר מעצם לקיחת האחריות על אחיו.

 

חוזר מנכ"ל משרד החינוך 'שעות הפעילות במוסדות החינוך הרשמי של מדינת ישראל,  נספח דהמלצות ארגון "בטרם לבטיחות ילדיםבנושא של הבאת ילדים לגן ושחרור ילדים מן הגן בליווי אחים צעירים (מתחת לגיל 12)

קישורים
משרדי ממשלה
גופים העוסקים בבטיחות ילדים
גופים וארגונים
רשויות מקומיות
בתי חולים
טיפות חלב
בתי ספר
לאנשי מקצוע
תוכניות ופרויקטים
פרסומי הארגון
הכשרות והדרכות
כלי עבודה לקידום בטיחות
מארז פירסומי לבטיחות ילדים
להורים
בטיחות ברכב
בטיחות בבית
בטיחות בפנאי
בטיחות בחגים
בטיחות במוסדות חינוך
מוצרים לילדים
בטיחות בני נוער בעבודה
הפרעות קשב וריכוז
בטיחות בעונות השנה
על הארגון
אודות בטרם
על הבעיה
מבנה העמותה
מסמכי העמותה
תו מידות לאפקטיביות
תפריט ראשי
חדשות בטרם
שירותי מידע
שאלות נפוצות
פרסומי הארגון
כנסים ואירועים
הכשרה והדרכה
תוכניות ופרויקטים
מתנדבים ותרומות
בניית אתרים