בטיחות ברכב בטיחות בבית בטיחות בפנאי בטיחות בחגים בטיחות במוסדות חינוך מוצרים לילדים בטיחות בני נוער בעבודה הפרעות קשב וריכוז בטיחות בעונות השנה
תוכניות ופרויקטים פרסומי הארגון הכשרות והדרכות כלי עבודה לקידום בטיחות מארז פירסומי לבטיחות ילדים
רשויות מקומיות בתי חולים טיפות חלב בתי ספר
אודות בטרם על הבעיה מבנה העמותה מסמכי העמותה תו מידות לאפקטיביות
משרדי ממשלה גופים העוסקים בבטיחות ילדים דרושים לבטרם
? מה תרצו לדעת
צרו קשר לגופים וארגונים לאנשי מקצוע להורים על הארגון דף הבית
 נוער   ילדים   פעוטות   תינוקות 

בטיחות בסביבת אתרי עבודות תשתית

הצבת שילוט ראוי ונהיר בסביבת עבודות תשתית, עדכון התושבים והכוונתם, תכנון יעיל ונכון של הסדרי התנועה יובילו לשיפור הבטיחות בדרכים ומניעת תאונות.

 

"הציבי לך ציונים, שימי לך תמרורים..." ירמיהו ל"א, כ'


הסדרי התנועה הם אחד התחומים העיקריים בהם טמונה יכולתו של הפרט להבין את ההתנהלות בסביבת תנועה. הצבת שילוט ראוי ונהיר, עדכון התושבים והכוונתם, תכנון יעיל ונכון של הסדרי התנועה יובילו לשיפור הבטיחות בדרכים ומניעת תאונות. לא כל שכן, בסביבת עבודות תשתית ובמהלכן.
עובדים ומשתמשי דרך נפגעו בתאונות בעת ביצוע עבודות תשתית. נסיבות התאונות ברבים מהמקרים היו זהות: חוסר בהירות לגבי תיחום האתר, הסדרי התנועה הזמניים, חוסר שימת לב לשינויים בתנועה, תמרור ואמצעי הפרדה ואי הכנה מקדימה לציבור.
לאור זאת פרסם משרד התחבורה "מדריך הנחיות להגנת עוברי דרך באתרי עבודה בדרכים עירוניות", הכולל בתוכו הנחיות להצבת תמרורים, אמצעי איתות ואמצעי הפרדה בטיחותיים.
מאמר זה מתייחס לשלושה מצבים תחבורתיים בפרויקטי בנייה בקרבת ציבור.
הראשון שבהם הוא המוכר והידוע: הולך רגל או נהג, תושבי שכונה שבקרבה מתבצע הפרויקט מתנהל במרחב התעבורתי כפי שידוע ומוכר לו מימים ימימה.
המצב השני הוא מתפתח, לא נהיר דיו למשמשי הדרך, ואף מסוכן. לכאורה, השטח המיועד לבנייה ע"פ כל הכללים והנהלים, מגודר, מסומן ו"משולט" כהלכה. אך תושבי האזור צריכים להכיר ולהתאים עצמם לדרכים חלופיות זמניות, לעיתים משתנות עוד כמה פעמים במהלך הפרויקט ומונחים ע"י הפניות שונות לדרכים חלופיות.
במצב זה טמונה סכנת חיים בעיקר למי שאינו שולט עדיין ברזי הדרך כמו ילדים.
מגובים בשלטים ככל שיהיו, בני אדם פועלים על פי הרגלים. מצב זה בו קיימים שינויים שאינם צפויים ומוכרים, מביא ציבור שלם להתנהל סביב לתחום הפרויקט בהתאם להנחיות משתנות ובאזור בנייה - כל אלו עלולים להוות מוקד לסכנות.
ולבסוף - בתום ביצוע פרויקט התשתית, האזור משנה את פניו ונדרשות דרכי התנהלות חדשות של התושבים. במצב זה, ייתכן ונוספה או הורדה כיכר חדשה, מסילת רכבת, מנהרה או גשר לא הכינו את התושבים להתנהלות מחודשת. מבחינתם מדובר באזור חדש ובדרכי התנהלות חדשות לגמרי כמשתמשי דרך.
כך, עוד בטרם החל הפרויקט, במהלכו ועם סיום העבודות נדרשת מעין מסננת דו צדדית, שהערך אותו היא מביאה עמה החל משלב ההיכרות המקדימה עם הפרויקט, זיהוי צרכי הציבור, התנהלותו, חיבור לגורמי חינוך ,יחד עם סיורי שטח, סיוע בכתיבת תכנים והפניית שילוט נכון ומדויק, הדרכת בטיחות ציבורית לכלל האוכלוסייה הסובבת, דיווחים שותפים דו צדדים בין הקבלן והציבור בקרבו הוא פועל, וסיומו החברתי תוך גיוס משתפי פעולה מקרב הקהילה - כל אלו ועוד, יסירו עמימות וינחו את הציבור בבטיחות הדרך והכי חשוב: לרווחת התושבים.


השמרו בדרך, כי חפצנו בחיים....

הכותבת:
ד"ר בת אל הלמר
פסיכולוגיה תעבורתית
מנכל"ית קשרי בטיחות בקהילה CSR
WWW.CSR-PRO.NET

  
קראו עוד
 כמה תמרורי אזהרה בסביבת עבודות תשתית שכדאי להכיר
 לוח תמרורי אזהרה
קישורים
משרדי ממשלה
גופים העוסקים בבטיחות ילדים
דרושים לבטרם
גופים וארגונים
רשויות מקומיות
בתי חולים
טיפות חלב
בתי ספר
לאנשי מקצוע
תוכניות ופרויקטים
פרסומי הארגון
הכשרות והדרכות
כלי עבודה לקידום בטיחות
מארז פירסומי לבטיחות ילדים
להורים
בטיחות ברכב
בטיחות בבית
בטיחות בפנאי
בטיחות בחגים
בטיחות במוסדות חינוך
מוצרים לילדים
בטיחות בני נוער בעבודה
הפרעות קשב וריכוז
בטיחות בעונות השנה
על הארגון
אודות בטרם
על הבעיה
מבנה העמותה
מסמכי העמותה
תו מידות לאפקטיביות
תפריט ראשי
חדשות בטרם
שירותי מידע
שאלות נפוצות
פרסומי הארגון
כנסים ואירועים
הכשרה והדרכה
תוכניות ופרויקטים
מתנדבים ותרומות
בניית אתרים