המדריך להורים טריים

/
/
לא שוכחים ילדים ברכב: כל המידע על התקנה למניעת שכחה ברכב

לא שוכחים ילדים ברכב: כל המידע על התקנה למניעת שכחה ברכב

סערת הדיון בכנסת סביב התקנה המחייבת התקנת מערכת התרעה למניעת שכחה ברכב, מעלה שאלות רבות בקרב הורים. מה ניתן לעשות למניעת שכחת ילדים ברכב ומה חשוב לדעת על המערכות הקיימות?

 

שכחת ילדים ברכב היא אחד מגורמי התמותה המזעזעים ביותר. ההבנה שהורה יכול לשכוח את היקר לו מכל בלתי נתפסת על הדעת. ובכל זאת, מדי שנה אנו עדים למקרים של תינוקות ופעוטות הנשכחים ברכב. בשנתיים האחרונות מתנהל דיון ער בכנסת ובמשרד התחבורה סביב השאלה האם נכון לחייב התקנת מערכת למניעת שכחה ברכב לכל מי שמסיע ילדים מתחת לגיל 4. בשלב זה הממשלה החליטה לבטל את התקנה, אך כן לעודד הורים לרכוש מערכות התרעה. מצד שני, הכנסת לא ביטלה את התקנה והיא נכנסה לתוקף ב-1.3.22 – בניגוד לעמדת הממשלה. חשוב לזכור כי המערכת היא אמצעי בטחון חשוב, אך אינה מהווה תחליף לאימוץ הרגלי התנהגות בטוחה.

איך אפשר לשכוח ילד ברכב?

לפני שנתייחס לכל הפרטים של הדיון הפוליטי, חשוב להבין למה זה בכלל קורה?

בשנת 2016 פרסם פרופ׳ דיוויד דיאמונד, מומחה לפסיכולוגיה ונוירולוגיה מאוניברסיטת דרום פלורידה, מחקר שנתן מענה לשאלה זו. לדברי פרופ’ דיאמונד מדובר בכשל בזיכרון האנושי. במוח פועלות במקביל שתי מערכות זיכרון – זיכרון מתוך הרגל וזיכרון עתידי. כאשר משתלט עלינו “הטייס האוטומטי” – הזיכרון מתוך הרגל, אנו עלולים לשכוח פעולות חשובות שתכננו לעשות כמו להוריד את הילד בגן או להוציא אותו מהרכב. מהמחקר של פרופ’ דיאמונד עולה כי שכחת ילדים ברכב יכולה לקרות לכל אחד. היא מתרחשת יותר בעת חריגה מהשגרה ומושפעת מעייפות והסחת דעת.

הסכנה, במיוחד במדינות חמות כמו ישראל, היא גדולה. בימים חמים הטמפרטורה ברכב סגור יכולה להגיע ל-70 מעלות צלזיוס, כשעיקר ההתחממות מתרחשת בחצי שעה הראשונה. תינוקות מגיבים במהירות גבוהה יותר ובאופן חמור יותר לחום קיצוני, בשל מבנה גופם. גם בימים שאינם חמים במיוחד, התינוקות נמצאים בסיכון גבוה לפגיעה חמורה ועד מוות. לאור זאת חשוב להבין שלא משאירים ילדים ברכב – אפילו לא לרגע, וגם לא כשהחלונות פתוחים!

מערכת טכנולוגית, חכמה ככל האפשר, אינה מהווה תחליף להתנהלות בטוחה. ברגע שברור כי הגורם לשכחת ילדים ברכב הוא הזיכרון מתוך הרגל, אפשר להבין כי הדרך למניעה היא אימוץ הרגל של בטיחות. לדוגמה:

 • בכל יציאה מהרכב פותחים את הדלתות האחוריות לוודא שאף ילד לא נשאר ברכב.
 • משאירים במושב האחורי תיק, טלפון או מחשב נייד או את מפתחות המשרד.
 • בסוף כל נסיעה שולחים הודעה לבן/בת הזוג שהגעתם ליעד.
 • מתקינים תזכורת בנייד.
לא רק שכחה – נעילת ילדים ברכב

בשנים האחרונות, עם הרכבים האוטומטיים, אנו עדים לתופעה נוספת של ילדים שננעלים ברכב בזמן שהוריהם מתארגנים לנסיעה (למשל כשההורה מקפל עגלה, מתכוון להכניס את הילד השני לרכב וכו’). גם לכך יש פתרונות התנהגותיים:

 • כשיוצאים מהרכב בהתארגנות ליציאה תמיד לוקחים את המפתח ביד או בכיס.
 • לא נותנים לילדים לשחק במפתח בזמן חגירתם ברכב.
 • משאירים את דלת הנהג פתוחה עד הכניסה לרכב.
ומה אומר החוק?

כאמור, נכון לעכשיו הממשלה החליטה על ביטול התקנה, אך דיון נוסף בנושא אמור להתנהל בוועדת הכלכלה של הכנסת. לפי לשון התקנה מחייבת התקנת מערכת למניעת שכחה ברכב בכל רכב פרטי המסיע ילדים עד גיל 4, למעט רכב להסעת תלמידים, מונית ורכב אספנות. כפי שניתן להבין מלשון החוק, אין מדובר רק ברכב של ההורים, אלא גם אם מישהו אחר מסיע את הילד – מחובתו לדאוג להתקנת המערכת.

בהתאם לתקנה (כפי שהיא כתובה כעת), על אריזת המוצר חייב להיות סימון כי המערכת מקיימת את דרישות תקנת התעבורה 83ד. בנוסף, מערכות מקוריות שהותקנו על ידי יצרן הרכב בקו הייצור של הרכב בלבד, תירשמנה ברישיון הרכב.

לפי התקנה, מערכת חכמה צריכה לעמוד בתנאים הללו:

 • המערכת פועלת באופן אוטומטי בלא צורך בהפעלה על ידי הנהג ומספקת חווי לנהג ברגע הפעלתה.
 • המוצרים נדרשים לזהות אוטומטית נוכחות של ילד במושב בטיחות כאשר הרכב כבוי והנהג לא נימצא בקרבה.
 • בהתאם לכך להפעיל אזעקה קולית  הניתנת לזיהוי בתוך הרכב או מחוצה לו (לדוגמה חיבור לטלפון חכם)
 • במקרה והמערכת פועלת על סוללה, קיימת התראה  במקרה של רמת טעינה נמוכה.
 • התקנת המערכת אינה משפיעה או פוגעת במערכות אחרות ברכב ומתאימה לתקנים של מושבי בטיחות ואלקטרומגנטיות.

ארגון בטרם לבטיחות ילדים מברך על כל פעולה שמיועדת למנוע מוות מיותר והיפגעות ילדים. אנו קוראים למשרד התחבורה לפעול לסבסוד ולהוזלת עלויות של המערכות. בד בבד, יש לפעול להרחבת הסברה במניעת שכחת ילדים ברכב ולעודד את ההורים לרכוש מערכות לצד אימוץ הרגלי התנהגות בטוחה.
באתר משרד התחבורה מתפרסמות המערכות המאושרות (כ-20 מערכות) לשימוש. בבחירת מערכת חכמה יש לוודא את התאמתה לצרכים המשפחתיים. מערכות הדורשות חיבור למושב הבטיחות יש לוודא האם אושרו לשימוש עבור מושב הבטיחות שברשותכם.

למידע נוסף