/
/
/
לא שוכחים ילדים ברכב: כל המידע על התקנה החדשה

לא שוכחים ילדים ברכב: כל המידע על התקנה החדשה

החל מאוגוסט 2021 תכנס לתוקפה התקנה המחייבת התקנת מערכת למניעת שכחה ברכב בהסעת ילדים מתחת לגיל 4. אילו מערכות יש להתקין? מה קורה כאשר אדם אחר מסיע את הילדים? ומה הקנס על אי עמידה בתקנה?

 

שכחת ילדים ברכב היא אחד מגורמי התמותה המזעזעים ביותר. ההבנה שהורה יכול לשכוח את היקר לו מכל בלתי נתפסת על הדעת. ובכל זאת, מדי שנה אנו עדים למקרים של תינוקות ופעוטות הנשכחים ברכב. החל מאוגוסט 2021 תיכנס לתוקפה תקנה חדשה המחייבת להתקין מערכת למניעת שכחה ברכב. חשוב לזכור כי המערכת היא אמצעי בטחון חשוב, אך אינה מהווה תחליף לאימוץ הרגלי התנהגות בטוחה.

איך אפשר לשכוח ילד ברכב?

לפני שנתייחס לכל הפרטים של החוק, חשוב להבין למה זה בכלל קורה?

בשנת 2016 פרסם פרופ׳ דיוויד דיאמונד, מומחה לפסיכולוגיה ונוירולוגיה מאוניברסיטת דרום פלורידה, מחקר שנתן מענה לשאלה זו. לדברי פרופ’ דיאמונד מדובר בכשל בזיכרון האנושי. במוח פועלות במקביל שתי מערכות זיכרון – זיכרון מתוך הרגל וזיכרון עתידי. כאשר משתלט עלינו “הטייס האוטומטי” – הזיכרון מתוך הרגל, אנו עלולים לשכוח פעולות חשובות שתכננו לעשות כמו להוריד את הילד בגן או להוציא אותו מהרכב. מהמחקר של פרופ’ דיאמונד עולה כי שכחת ילדים ברכב יכולה לקרות לכל אחד. היא מתרחשת יותר בעת חריגה מהשגרה ומושפעת מעייפות והסחת דעת.

הסכנה, במיוחד במדינות חמות כמו ישראל, היא גדולה. בימים חמים הטמפרטורה ברכב סגור יכולה להגיע ל-70 מעלות צלזיוס, כשעיקר ההתחממות מתרחשת בחצי שעה הראשונה. תינוקות מגיבים במהירות גבוהה יותר ובאופן חמור יותר לחום קיצוני, בשל מבנה גופם. גם בימים שאינם חמים במיוחד, התינוקות נמצאים בסיכון גבוה לפגיעה חמורה ועד מוות. לאור זאת חשוב להבין שלא משאירים ילדים ברכב – אפילו לא לרגע, וגם לא כשהחלונות פתוחים!

מערכת טכנולוגית, חכמה ככל האפשר, אינה מהווה תחליף להתנהלות בטוחה. ברגע שברור כי הגורם לשכחת ילדים ברכב הוא הזיכרון מתוך הרגל, אפשר להבין כי הדרך למניעה היא אימוץ הרגל של בטיחות. לדוגמה:

 • בכל יציאה מהרכב פותחים את הדלתות האחוריות לוודא שאף ילד לא נשאר ברכב.
 • משאירים במושב האחורי תיק, טלפון או מחשב נייד או את מפתחות המשרד.
 • בסוף כל נסיעה שולחים הודעה לבן/בת הזוג שהגעתם ליעד.
 • מתקינים תזכורת בנייד.
לא רק שכחה – נעילת ילדים ברכב

בשנים האחרונות, עם הרכבים האוטומטיים, אנו עדים לתופעה נוספת של ילדים שננעלים ברכב בזמן שהוריהם מתארגנים לנסיעה (למשל כשההורה מקפל עגלה, מתכוון להכניס את הילד השני לרכב וכו’). גם לכך יש פתרונות התנהגותיים:

 • כשיוצאים מהרכב בהתארגנות ליציאה תמיד לוקחים את המפתח ביד או בכיס.
 • לא נותנים לילדים לשחק במפתח בזמן חגירתם ברכב.
 • משאירים את דלת הנהג פתוחה עד הכניסה לרכב.
ומה אומר החוק?

כאמור, החל מאוגוסט 2021 נכנסת לתוקפה התקנה המחייבת התקנת מערכת למניעת שכחה ברכב בכל רכב פרטי המסיע ילדים עד גיל 4, למעט רכב להסעת תלמידים, מונית ורכב אספנות. כפי שניתן להבין מלשון החוק, אין מדובר רק ברכב של ההורים, אלא גם אם מישהו אחר מסיע את הילד – מחובתו לדאוג להתקנת המערכת.

בהתאם לתקנה החדשה, על אריזת המוצר חייב להיות סימון כי המערכת מקיימת את דרישות תקנת התעבורה 83ד. בנוסף, מערכות מקוריות שהותקנו על ידי יצרן הרכב בקו הייצור של הרכב בלבד, תירשמנה ברישיון הרכב.

לפי התקנה, מערכת חכמה צריכה לעמוד בתנאים הללו:

 • המערכת פועלת באופן אוטומטי בלא צורך בהפעלה על ידי הנהג ומספקת חווי לנהג ברגע הפעלתה.
 • המוצרים נדרשים לזהות אוטומטית נוכחות של ילד במושב בטיחות כאשר הרכב כבוי והנהג לא נימצא בקרבה.
 • בהתאם לכך להפעיל אזעקה קולית  הניתנת לזיהוי בתוך הרכב או מחוצה לו (לדוגמה חיבור לטלפון חכם)
 • במקרה והמערכת פועלת על סוללה, קיימת התראה  במקרה של רמת טעינה נמוכה.
 • התקנת המערכת אינה משפיעה או פוגעת במערכות אחרות ברכב ומתאימה לתקנים של מושבי בטיחות ואלקטרומגנטיות.

הקנס על אי התקנת המערכת בעת הנהיגה עומד על 250 ש”ח ו-4 נקודות, וייכנס לתוקפו בינואר 2022.

לקריאה נוספת על החוק באתר משרד התחבורה לחצו כאן.

אנחנו פה בשביל לעזור לכם לשמור על הילדים

הצטרפו לניוזלטר וקבלו מידע מציל חיים

שמחים שהצטרפת לניוזלטר של ארגון בטרם!

קורס למנהלות מעונות