/
/
איזו עבודה הכי מתאימה לי?

איזו עבודה הכי מתאימה לי? המדריך למתלבט

רוצים להתחיל לעבוד? מצוין. חשוב לדעת שלא כל עבודה מתאימה לכל אחד. כדי למצוא עבודה שתאפשר לך להצליח בה, להרוויח כסף, ואפילו ליהנות, חשוב לבחור תפקיד שמתאים לך. איך עושים זאת?

  • בוחרים עבודה שמתאימה ליכולות שלך – לכל אחד מאתנו יש כישורים ויכולות אישיים. כבני נוער, גם אם יש בך נכונות גבוהה לעבוד, לא הכול מתאים לך ולגילך. עבודה שאינה מתאימה ליכולות יכולה להוביל הן לסיכון פיזי והן לסיכון רגשי. חשוב לבחון היטב את דרישות התפקיד: האם נדרש ידע מקצועי מוקדם? מה הדרישות הפיזיות? היכן מתבצעת העבודה? מי עוד מעורב? לאחר מכן לחשוב האם דרישות התפקיד מותאמות לאופי, לתחומי העניין ולמגבלות אישיות שלך. ישנן עבודות שאינן מתאימות למשל לבני נוער עם הפרעות קשב, היפראקטיביות, ביישנות, או בעיות פיזיות ורפואיות.
  • מתאימים את העבודה לאורח החיים שלך – המשימה העיקרית שלך היא לימודים. בנוסף ישנן מטרות נוספות כמו פיתוח תחביבים, תנועות נוער או אפילו בילוי עם חברים. העבודה צריכה להשתלב בחייך באופן שלא תפגע בתחומי החיים האחרים, ולא תגרום ללחץ עודף או להפרעה בצרכים הבסיסיים (אוכל, שינה). מצב של חוסר איזון בין משימות החיים לעבודה יכול להוביל לפגיעה בבריאות כפי שמוגדרת ע”י ארגון הבריאות העולמי ולפיה: “בריאות היא מצב של רווחה גופנית, נפשית וחברתית מושלמת ולא רק היעדר מחלה”.
  • מתייעצים עם מבוגר תומך – חשוב לשתף את ההורים או כל מבוגר תומך אחר (מורים, בני משפחה, מדריכים) בקבלת ההחלטה על עבודה ובמהלך העבודה. הורים ומורים יכולים לספק תמיכה והנחייה על מנת לעזור לך לגבש את האחריות, ניהול זמן, והעצמאות. מבוגר תומך יכול לסייע בזיהוי וניהול הסיכונים, וגם בעמידה על הזכויות.
  • עבודה שאוהבים היא הכי טובה – מומלץ לבחור בעבודה המתחברת למה שאוהבים ונהנים ממנו (אוהבים בע”ח? דוגיסיטר, מסתדרים עם ילדים? בייביסיטר או קייטנות, אוהבים לדבר? שירות לקוחות, מצוינים עם המחשב? תמיכה טכנית)

זכויות מתוקף חוק עבודת נוער

בית זכויות מתוקף חוק עבודת נוער שתפו בפייסבוק שתפו בוואטסאפ חוק עבודת נוער נועד להגן על בני הנוער וזכויותיהם מול המעסיקים, ולמנוע ניצול עובדים. החוק

קרא עוד »

איך להיערך לראיון עבודה?

בית איך להיערך לראיון עבודה? שתפו בפייסבוק שתפו בוואטסאפ מזל טוב! עברתם את המשוכה הראשונה והוזמנתם לראיון עבודה. איך מתכוננים ומה מצפים מכם? הראיון נועד

קרא עוד »

המדריך למציאת עבודה

בית המדריך למציאת עבודה שתפו בפייסבוק שתפו בוואטסאפ חיפוש עבודה הוא אתגר לא פשוט, במיוחד כשמדובר במשרה המותאמת לאורח החיים וליכולות של בני הנוער. לפעמים

קרא עוד »

קראו עוד על בטיחות בני נוער בעבודה