ממה נפגעים ילדים

/
גיל 1 עד 5

בטיחות בגילאי שנה עד 5

ילדים אינם מבוגרים קטנים. הם לומדים דרך חיקוי ומאוד רוצים להיות “כמו הגדולים”, אבל אין להם את המיומנויות והיכולות הפיזיות, הקוגניטיביות וההתפתחותיות המתאימות. המבנה הפיזי שלהם הופך אותם לפגיעים יותר ממבוגרים. בנוסף, הם סקרנים ומחפשים להתנסות, לטעום, ולבחון את העולם, מבלי יכולת להבין את הסכנות או לאמוד מרחק, מהירות, גובה וכו’. במיוחד בשלב זה חשוב להכיר, ללמוד ולהטמיע את הרגלי ההתנהגות הבטוחה ולהתאים את הסביבה לבטיחות הילדים.

מניעת טביעה

ילדים נמשכים למים. מרכז הכובד שלהם נמצא בחלק העליון של הגוף, ולכן הם נוטים ליפול למים כשהראש נופל קדימה. כאשר הפה והאף מכוסים במים, הם אינם יכולים להתרומם עצמאית – ולמעשה נמצאים במצב של טביעה. ילדים עלולים לטבוע גם במים רדודים בעומק סנטימטרים בודדים.

מומלץ לעבור עם הילד תהליך הסתגלות למים בשנים הראשונות לחייו, כהכנה למיומנויות שחייה בהמשך.  באמבטיה מומלץ לאפשר לו לשכב כאשר כל גופו נמצא בתוך המים – גם על הגב וגם על הבטן, ולטבול את הראש במים עד האוזניים. בבריכה מומלץ לעודד את הילד לקפוץ במים, לטבול את הראש ולבצע תנועות גריפה.

המשך קריאה »

מניעת חנק

פעוטות לומדים את העולם דרך הפה. הם נוטים להכניס כל דבר לפה, לטעום ולחוש אותו. זוהי פעולה טבעית אך מסוכנת. יכולות הבליעה והלעיסה שלהם אינן מפותחות ויש להם נטייה לשאוף את המזון לקנה הנשימה במקום לוושט. בנוסף, דרכי הנשימה אינן מפותחות  דיין, והם אינם יודעים להשתעל החוצה כאשר הם משתנקים.

המשך קריאה »

שכחה ברכב

הנחיות בטיחות

  • לא משאירים ילד ברכב לבד – אפילו לא לרגע גם שהחלנות פתוחים
  • בכל יציאה מהרכב ודאו שאין אף ילד במכונית. פתחו את הדלתות האחוריות בתום כל נסיעה.
  • אמצו הרגל מציל חיים לפי בחירתכם (השארת תיק במושב האחורי, שליחת מסרון לבן/בת הזוג, תזכורת בנייד וכו’).
  • כשיוצאים מהרכב בהתארגנות ליציאה תמיד לוקחים את המפתח אתנו
  • נועלים את הרכב בחנייה כדי שילדים לא ייכנסו אליו בלי ליווי מבוגר

המשך קריאה »

מניעת הרעלה

הרעלה יכולה להיגרם דרך הפה או ממגע דרך העור או העיניים. כמעט בכל בית ישנם חומרים רעילים שעלולים להיות קטלניים לילדים צעירים. ילדים הם סקרנים ובוחנים את העולם דרך הפה. הדרך הטובה ביותר למניעת הרעלה היא בהרחקת החומרים המסוכנים מהישג ידם של ילדים.

בכל חשיפה או חשד לחשיפה לחומר רעיל יש לפנות לסיוע רפואי או למרכז הארצי למידע בהרעלות, רמב”ם, בטלפון 04-7771900.

המשך קריאה »

קראו עוד על בטיחות ילדים

אנחנו פה בשביל לעזור לכם לשמור על הילדים

הצטרפו לניוזלטר וקבלו מידע מציל חיים

שמחים שהצטרפת לניוזלטר של ארגון בטרם!

קורס למנהלות מעונות