בטיחות ברכב בטיחות בבית בטיחות בפנאי בטיחות בחגים בטיחות במוסדות חינוך מוצרים לילדים בטיחות בני נוער בעבודה הפרעות קשב וריכוז בטיחות בעונות השנה
תוכניות ופרויקטים פרסומי הארגון הכשרות והדרכות כלי עבודה לקידום בטיחות מארז פירסומי לבטיחות ילדים
רשויות מקומיות בתי חולים טיפות חלב בתי ספר
אודות בטרם על הבעיה מבנה העמותה מסמכי העמותה תו מידות לאפקטיביות
משרדי ממשלה גופים העוסקים בבטיחות ילדים
? מה תרצו לדעת
צרו קשר לגופים וארגונים לאנשי מקצוע להורים על הארגון דף הבית
 נוער   ילדים   פעוטות   תינוקות 

מחטף הקסדות

"בעוד שקיימות עדויות ברורות לכך שחבישת הקסדות, מפחיתה היפגעות של הראש והפנים, מבססים גם הפעם חברי הכנסת את הצעותיהם על השערות ולא על עובדות". ד"ר זאב פלדמן, יו"ר האיגוד הישראלי לנוירוכירורגיה, לקראת הדיון בכנסת שהתקיים בחודש פברואר 2011

 

ד"ר זאב פלדמן
יו"ר האיגוד הישראלי לנוירוכירורגיה


7.2.11

הבוקר בשעה 8:30 יעלו לדיון בוועדת הכלכלה של הכנסת הצעות לתיקון חוק חובת חבישת הקסדות לרוכבי אופניים שנחקק ב- 2007. על פי הצעות חוק אלה, תבוטל חובת חבישת הקסדה לרוכבי אופניים בגירים בנסיעה בדרכים עירוניות. הסיבה העיקרית לתיקון החוק ( על פי דברי ההסבר שצורפו) הינה הקלה על ראשי ערים המבקשים להסדיר שירותי השכרה זולה, המונית ונגישה של אופניים. ( במקסיקו סיטי, דרך אגב, מופעלת תוכנית השכרת אופניים המונית עם קסדות...)


בדיונים שקדמו לחקיקת חוק הקסדות בשנת 2007, טענו מספר גורמים שחקיקת החוק תנחית מכת מוות על ספורט רכיבת האופניים בישראל, והשימוש בכלי תחבורה זה שהינו כה ידידותי לסביבה וחשוב לבריאות העם יכחד.


אולם ראו זה פלא, ב-3 השנים מאז נחקק החוק, התבדו כל רואי השחורות. לא רק שמספר הרוכבים לא פחת, אלא נמשכה מגמת הגידול במספר הרוכבים, מבוגרים וילדים כאחד. יותר ויותר רוכבים משתמשים בקסדות, ובעיקר מתרחב הלב לראות עד כמה הוטמעה חובת חבישת הקסדות בקרב הילדים.


התבדו אלה שסברו, שהסרבול והטירחה בחבישת הקסדה ונשיאתה יגרום לציבור להשתמש ברכב המנועי על פני הרכיבה על האופניים.


הראש והמוח הינם איברים פגיעים ביותר, כפי שחווינו כולנו כשנפגע אבי כהן ז"ל לפני מספר שבועות. המרחק בין פגיעה קלה לפגיעה מוחית קשה קטן ביותר, וכל אמצעי הגנה על המוח חשוב. אנו מטפלים כל העת בפגועי מוח עקב טראומה. מדובר בד"כ בבגירים צעירים, שהחבלה משפיעה על המשך חייהם וחיי משפחתם. פצוע לאחר חבלת ראש קלה עלול לסבול מהפרעות, זיכרון, ירידה קוגניטיבית, הפרעות בריכוז, שינוי באישיות, חוסר יכולת למצות פוטנציאל שהיה טמון בו טרם ההיפגעות. פצועים עם חבלת ראש קשה עלולים לסבול בנוסף גם משיתוק, מפגיעה ביכולת הדיבור, ואף למות מפציעתם. פצועים אלה הנותרים בחיים, נזקקים לשיקום ממושך, ופעמים רבות לעזרת הזולת בתפקוד היום יומי. תוצאות קשות אלה עלולות לנבוע מנפילה פשוטה מאופניים שעלולה לקרות, בעיר, בכפר, בדרך עירונית או בין עירונית או ברכיבת שטח.


בעוד שקיימות עדויות ברורות לכך שחבישת הקסדות, מפחיתה היפגעות של הראש והפנים, מבססים גם הפעם חברי הכנסת את הצעותיהם על השערות ולא על עובדות.


הצעות לתיקון חוק הקסדות, מעבירות בנוסף מסר חינוכי לא ראוי. גם המציעים, מבקשים להשאיר על כנה את חובת חבישת הקסדות לילדים. האם סביר שהורה ירכב על אופניו ללא קסדה וידרוש מילדו לחבוש אותה?


כשאנו שמים על כף המאזניים את ההשלכות החמורות של פגיעות ראש מול הקושי של מספר ראשי ערים למצוא פתרון טכני לצורך בחבישת קסדה בעת הפעלת תכנית השכרת אופניים המונית, פיקוח הנפש מחייב את דחייתן.


אני קורא לחברי ועדת הכלכלה של הכנסת לדחות את הצעות החוק ולעודד את ראשי הערים למצוא פתרונות יצירתיים לצורך בחבישת הקסדות בעת הפעלת תכנית השכרת האופניים ההמונית.

  
קראו עוד
 רכיבה על אופניים
קישורים
משרדי ממשלה
גופים העוסקים בבטיחות ילדים
גופים וארגונים
רשויות מקומיות
בתי חולים
טיפות חלב
בתי ספר
לאנשי מקצוע
תוכניות ופרויקטים
פרסומי הארגון
הכשרות והדרכות
כלי עבודה לקידום בטיחות
מארז פירסומי לבטיחות ילדים
להורים
בטיחות ברכב
בטיחות בבית
בטיחות בפנאי
בטיחות בחגים
בטיחות במוסדות חינוך
מוצרים לילדים
בטיחות בני נוער בעבודה
הפרעות קשב וריכוז
בטיחות בעונות השנה
על הארגון
אודות בטרם
על הבעיה
מבנה העמותה
מסמכי העמותה
תו מידות לאפקטיביות
תפריט ראשי
חדשות בטרם
שירותי מידע
שאלות נפוצות
פרסומי הארגון
כנסים ואירועים
הכשרה והדרכה
תוכניות ופרויקטים
מתנדבים ותרומות
בניית אתרים